Poslední slova

4. dubna 2015 v 19:03 | Kemata |  Téma týdne
"Et tu, Brute?" Známá slova, vázaná především k Caesarovi. Je zajímavé, kolik lidí je vnímá jako jeho poslední slova a je o tom jistě přesvědčena. Leč, není tomu tak...

Tato věta totiž vznikla mnohem později a někde úplně jinde. Objevuje se v Shakespearovském dramatu Julius Caesar a o tom, co tento římský vojevůdce skutečně řekl, se můžeme jen dohadovat. Některé zdroje tvrdí, že: "I ty, můj synu?" (navíc od předchozího citátu v řečtině), jiné, že neřekl nic.

Nicméně to přivádí k zajímavé otázce - je skutečně tolik důležité vědět, co někdo řekl jako poslední? A co vše lze vyčíst z posledních slov?


Někdy mám pocit, že lidé mají jakousi posedlost, co se týče toho, co někdo - či snad i oni sami - řekli jako poslední - případně řeknou. Místy je to velmi dojemné, hlavně pokud se bavíme o takových literárních postavách - velmi oblíbené jsou rozbory z Harryho Pottera - nebo na toto téma jen vtipkujeme ("Hoď mi sem ten šroubovák."). Ale i tak je pravda, že pokud se jedná o něco reálného, je to rázem oblíbenější a atraktivnější, třebaže se člověk může jen domnívat, čím to je.

Shodou okolností v tomto patřím k většině - a tak občas, když se nudím či se mám učit, zabývám se zrovna tímhle. Občas lze totiž narazit na zajímavé příběhy - o lidech, o kterých jste předtím nikdy dříve neslyšeli - či najít zajímavá zakončení příběhů, které znáte již z dřívější doby.

Na druhou stranu se to někdy zdá až moc pohádkové a "osudové". A co si budeme povídat, poslední slova se nezachycují zrovna nejlépe. Vraťme se k Caesarovi - většina lidí si myslí něco, co se možná ani trochu neblíží k té realitě. A třebaže lze mluvit o tom, že je to přeci jen nějakých 2049 let a že se to přeci u těch, co zemřeli "nedávno", nedá nijak pozměnit, tak kdo ví. Média - o internetu nemluvě - jsou na některé informace zlo.

A pokud se na to podíváme ještě z jiného úhlu - jaký by mohla být vaše poslední slova? (Odpusťme si veškeré nářadí a zbraně.) Vzpomněli byste si na něco, co by vás v určitém úhlu mohlo symbolizovat, dodat pomyslnou sladkou tečkou vašemu příběhu? Nebo by se jednalo o něco "obyčejného", normálního vzhledem k vaší situaci? Sice se mluvím převážně jen o těch "krásných a vznosných" slovech, většina se nezaobírá tím, že ti, co to dotáhli i na velmi propracovanou stránku na wikipedii a podobně, by mohli zemřít naprosto normálním způsobem - a jejich slova by snad i zapadla do naprosto normální mluvy.

Poslední slovo bývalého amerického prezidenta, Richarda Nixona, mělo být: "Pomoc.", u Mao Ce-tung to mělo být: "Necítím se dobře. Zavolejte lékaře."

Pokud se zaměříme na ty "zajímavější", určitě stojí za zmínku Nostradamus - uznávaný věštec šestnáctého století - "Zítra tu již nebudu." Winston Churchill byl jednoduše "znuděný tím vším", zatímco Pete Maravich se během basketballu "cítil skvěle".

Nicméně někteří poslední slova moc nemuseli, Karl Marx například řekl, že: "Poslední slova jsou pro hlupáky, kteří toho neřekli dost."

A co si o posledních slovech myslíte vy? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nik. | 4. dubna 2015 v 19:45 | Reagovat

Podle mě jsou poslední slova známých i méně známějších osobností úžasná. Některá jsou v úžasném kontrastu s tím, v jaké situaci nebo jak se onen člověk cítil, některá se se situací osoby plně shodují, některá nedávají smysl, v některých je ukryt hluboký význam. A to mi přijde úžasné.

Nedávno jsem si konečně přečetla knihu Hledání Aljašky od Johna Greena, kde byla spousta posledních slov. Nenapravitelně jsem se zamilovala do posledních slov Thomase Edisona, čili: "Je tam velice krásně. Nevím, kde je to tam, ale věřím, že to někde je, a doufám, že je tam krásně."

2 Nik. | Web | 4. dubna 2015 v 19:48 | Reagovat

Mimochodem, vnukla jsi mi skvělý nápad, jak se příště zbavit nudy, nějak mě ani po přečtení té úžasné knihy nenapadlo hledat si další. :)

3 Kemata | E-mail | Web | 4. dubna 2015 v 19:54 | Reagovat

[2]: To mě těší. :) Hledání Aljašky jsem popravdě nečetla, Hvězdy nám nepřály mi trochu nesedlo, upřímně, ale i tak děkuji za tip. :)

4 Yima | E-mail | Web | 4. dubna 2015 v 20:00 | Reagovat

Já myslím, že nejde ani tak o poslední slova, ale o poslední slova, která nám někdo řekl. A už je jedno, jestli to bylo před smrtí nebo před rozchodem, po kterém se už lidé nikdy neviděli nebo po odstěhování, co jsem řekla sousedovi (a věz, že nic). Je to mnohem osobnější.

5 Kemata | E-mail | Web | 4. dubna 2015 v 20:07 | Reagovat

[4]: To je pravda. Ale některé lidi osobně neznáš, a i tak pro tebe mohli znamenat mnoho - nebo jejich dílo. O:)

6 Fredy Kruger | 6. dubna 2015 v 10:41 | Reagovat

" Říkám vám opětně znova,
toť předposlední má slova !"
... zní výkřik Lubosche  Kodýmma !

... do továrního pak vrhnul se komína !

Lidé řvou :  " Je tam smrad " ???

... muž odpověděl : " Snad !!
toto mé úplně poslední slovo !"

" Jest horko tam ?"

... už z komina  ani howno !

Ku komínu běžejí tři strážníci,
jež náhodně tudy šli po ulici :
" Jak skočil tam ??  zezhora ?  zespoda ??"

" Neozve se nám potvora !!"

Muž vyběhl !! ... strážníci poraženi,
ležejí,.... nohy roztaženy ...
Výkřiky :  " Drž ho !!" ... " Ho majznu !"

Muž uprchl !... už je v hajzlu !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama