Dejte mi hvězdičku, koušu.

31. března 2015 v 19:40 | Kemata |  Blog
Blog.cz je dle mého zajímavou stránkou. Třebaže jiným zřizovatelům blogům nelze upřít mnohdy lepší technické vymoženosti, lepší mobilní zobrazování a podobné věci, blog.cz má něco jiného, dle mého názoru většího. Komunitu. Je zajímavé sledovat, jak se mění, nezávisle na sobě, jak se předávají trendy, jak je jeden čas v módě toto a jindy toto. Pamatuji si, jak jsem jako menší osoba měla svůj "Virtuální ranch" s figurkami koní, jak tu fungovala tato malá podkomunita holek, které ty figurky zbožňovaly jako živé tvory. Kromě toho je obdivuhodné, kdy jeden článek na úvodce dá podmět pro články další a další, kdy lidé píší na Téma týdne (otázkou zůstává, zda jediným jejich cílem není stvořit pár prázdných článek, aby lidi hlavně nalákali z hlavní stránky na svůj blog). O těchto všech aspektech se můžeme jen dohadovat, zda je vnímat v pozitivním či spíše negativním smyslu - čemu bych se chtěla osobně věnovat více, je věc jisté podkomunity.

Již na začátek bych chtěla uvést, že ji mohu znát díky tomu, že jsem jí sama byla součástí - jedna z epizod mého života podobně jako ten jistý virtuální ranch. Nelituji toho, nestydím se za to, třebaže v některých kruzích tato podkomunita není přijímána zrovna pozitivně. A o čem vlastně mluvím? O Fanfiction.V dnešní době si pod tímto pojmem představí každý jen povídky s One Direction a podobnými skupinami, což mě trochu mrzí, protože svět FF je mnohem širší a skýtává (téměř) neomezené možnosti a delší tradici, než si mnoho lidí myslí. Nicméně ani to není předmětem tohoto článku.

Blog.cz, na rozdíl od jiných stránek, dovoluje čtenářům totiž vyjádřit svůj názor ve hvězdičkách. Základní stupnice od 1 do 5 hvězdiček (respektive od 0,5 do 5), která často slouží k tomu, aby člověk rychle a bez zanechání komentáře vyjádřil svůj názor na přečtený článek. Dle mého názoru pěkné, protože ne vždy je čas psát komentář - či někdy není potřeba se vyjadřovat slovně, když vše předtím již bylo řečeno - čtenáři to efektivně poslouží k posouzení článku, jak moc dobré to bylo.

Nicméně se jednoho krásného dne stalo, že tohle někdo překroutil. Celá stupnice, která skýtá docela dost možných hodnocení podle toho, jak se vám to líbilo, se převrátila na stupnici, která ve výsledku má pouze dvě přípustné hodnoty.

Půl hvězdičku či hvězdiček pět.

Ptáte se, proč tu byl ten úvod o fanfiction? Protože se té týká především této komunity.

Každý, kdo někdy něco napsal a zveřejnil na webu, ví, jak je složité získat hodnocení - nemluvě o komentářích vypovídající hodnoty. Mnohem lehčí je tedy dát prostě jen hvězdičku a opustit stránku. Nicméně se to celé překroutilo.

Půl hvězdička, kterou by se dalo považovat za známku toho, že se nám to vážně nelíbilo, se stala jediným přípustným znakem - že nás totiž někdo nemá rád, hatuje nás a my jsme tedy ti ukřivděni.

Pět hvězdiček na druhé straně představuje známku toho, že to bylo pěkné (či vynikající, úžasné, v závislosti na egu autora/ky).

A mezi tím? Nic. Pokud má někdo u článku hodnocení, dejme tomu 4,5, samozřejmě nezjistí, kolik lidí mu dalo půl hvězdičky a podobně. Ale automaticky předpokládá, že mu všichni dali hvězdiček pět a to snížení způsobili pouze ti hroziví hateři, ti, co nesnáší Fanfiction, případně u slashe (někdy spíše čistého gay porna) se jedná o zatracené zlé homofóby.

Před několika dny jsem se na stránce jisté nejmenované autorky setkala s tím, že žádá své čtenáře o to, aby jí dávali pět hvězdiček. Proč? Protože hateři, členové Autorského klubu (který je sice aktuálně nefunkční, ale tak co) si dali za cíl ji potopit - respektive její hodnocení, přeci jen, blog s homosexuální tématikou, to nemůže být tak populární! A víte, proč se jim to nelíbí? Protože dotyčná byla navržena jako členka AK (Upřímně, na blog.cz se s různými blogy pohybuji už docela dlouho a tohle mi přijde jako jedna z největších možných kravin.) - a tam co? Tam se přeci nemohou přijmout ti, co píší gay porno. (Osobně s tím problém nemám, ale podle mě daný blog stejně do AK nepatří.)

Všechno to bylo svalené na tu homofóbii, zavaleno jednou blbostí za druhou... A stejně to podle dalších poznámek na jejím blogu fungovalo. Její věrní čtenáři, kteří ji jaksi uznávají trochu jako bohyni, jí ty hvězdičky a komentáře začali dávat s o to větším úsilím.

Chápu, že mi do toho nic není. Ať se každý chová, jak chce, i když to může zavánět ovčím stádem. Co mě ale popudilo pak, byla už vyslovená žádost autorky - osoby, která vždy tvrdila, že píšete pro sebe, ne pro komentáře - o další pozitivní hodnocení a komentáře. Protože tato komunita si na to navykla - na to divné právo, že když nad povídkou trávíte čas, zákonitě to máte dostat. Je to povinnost čtenářů, i když nemají co říct, i když mají třeba výtky... Prostě ne. Od těch horních vrstev, od těch mnohdy samozvaných bohyň to postupně prolézá až dolů, až k těm menším autorkám, co se pak na Facebooku chlubí svým nižším hodnocením "že přeci už konečně mají hatery a jsou strašně cool".

Je mi z toho smutno. Jednak to vyjadřuje absolutní neschopnost přijmout kritiku, která se v dané podkomunitě šíří jako moc (neříkám, že nejsou výjimky... Merlinužel to jsou ale ve výsledku jen vzácné výjimky.), jednak i to, že můžete přijít, říct absolutní blbost a stádečko oveček poslušně přiběhne. A to je, dle mého, vážně dost smutné.
 

33 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 19:39 | Reagovat

Kritiku by člověk měl být schopen přijmout, ale pouze pokud je oprávěná. V dnešní době mají lidé problém zhodnotit věci více objektivně...

A autorský klub je podle mě občas klub podivínů... některé blogy jsou opravdu kvalitní, u jiných kroutím hlavou.

2 ASH | Web | 1. dubna 2015 v 20:45 | Reagovat

Kdysi jsem měla blog, vlastně ještě mám, ale kromě galerie na něm již nic nezbylo. Důvodem mého skončení mé aktivity byl blog samotný, jelikož mi vadily neustálé potíže, kdy se mi věci zobrazovaly úplně jinak, než byly nastavené, apod., ale hlavním důvodem byla právě komunita. Unavovalo mě, jak téměř všichni ke každému článku napsali "Hezké." či "Pěkné." a konec. V mnoha případech zanechali komentář, ze kterého bylo očividné, že článek ani nečetli a jen chtěli splnit povinnost v rámci tzv. obíhání. Skončila jsem a občas se mi zasteskne a vrátila bych se, ale brzy to přejde. :D

Jinak, proč se tu vlastně tak rozepisuji. Také jsem patřila k určitému okruhu autorů píšících Fanfiction, především zaměřené na anime a máš pravdu, že dostat od lidí smysluplný komentář s hodnocením či konstruktivní kritikou bylo umění. :D

Nikdy mě nenapadlo, žádat si hvězdičky, vlastně jsem jim nikdy nepřikládala nějakou důležitost. Pokud jde o kritiku, tak by ji člověk měl brát něco, co ho může posunout výš (dál) a přispět ke zlepšení, tedy jen v případě, že je kritika dobře míněná a ne jen stupidní shazování autora.

3 Kemata | E-mail | Web | 2. dubna 2015 v 11:38 | Reagovat

[1]: To mají, ale místy mi přijde, že se pak všichni vymlouvají na to, že to přeci není objektivní, když se to x dalším lidem líbí. A to je pak těžké...

AK je rozhodně zajímavý. Už jenom tím, že mi přijde, že nějakou komunitu až tak netvoří. Prostě se jedná spíš o jakýsi štítek, který se objevuje na x blozích.

[2]: Taky se mi to stávala. Ale tenhle blog jsem si založila s vidinou toho, že s tím prostě nesmím seknout. Další žádný nebude, ať si vnitřní já říká, co chce, i kdybych neměla komentáře a podobně. Prostě neseknout.

Já po čase u FF stále nechápu, jak se vlastně posuzuje - u většiny čtenářů - zda ten příběh je dobrý. Je hodně těch, co čtou s prominutým naprosté nesmysly, ale chválí je stejně jako naprosto skvělé povídky. To mi hlava upřímně moc nebere.

Moc děkuji za komentáře! :)

4 Fredy Kruger | 3. dubna 2015 v 23:50 | Reagovat

" Jdu ulicí, vůbec se nepotím !
... vychutnávaje  soboty...
Tu kamínek vlítnul mi do boty !!

Nadávám  na ty kokoty,
co ulici kamínkem sypaje
a přitom vůbec nedbaje,
že jaro je ! vůbec už nesněží !
... nevadí to... té verbeži !!
což může být člověk nezhnusen ??"

Jebb  Kopytto  ku botám sehnul se,
vyzul... rve kamínek  ven, - z boty

Tu najednou spadly mu kalhoty !
... muž upadl ... až nohy zvednul!
... nu náhlým poryvem větru
mu servány z těla !  jsou v prdeli !

" Jsem nahý ! abyste věděli !
.... co je to nade mnou za srocení ??"

" Syčáku ! zakryjte přirození !!"
... křičejí  lidé na ulici
kdos zařval : " Idiot !  stejně má malý !!"

.... muž v dlani skryl : " Byste se neposrali !"

... tu - kde se vzali ... i tu se vzali( ? )
najednou stojí tu tři strážníci,
muž k výslechu veden je na strážnici !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama